Z Dobříše do Mníšku - tam po úpatí, zpět po hřebenu
Obtížnost: střední
Délka trasy: 35 km
Převýšení: 208 m
Okružní jízda z Dobříše na mníšeckou Skalku je výletem, při kterém si opravdu „zajezdíte“ a ještě uvidíte zajímavá místa. Navíc cesta byla vybrána tak, aby se co nejvíce vyhnula silnicím, kde jezdí auta.
Trasa vede z centra města po Svatojakubské trase, kolem rybníka Papež a židovského hřbitova. Dále se vydáme kolem obory Aglaia a Starého Mýta, od rozcestí Voznice – rozc. budeme sledovat také cyklotrasu č. 8131 až do Chouzavé. Odtud pokračujeme do Kytína, kde lze navštívit rodinný pivovar, kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo tzv. Kytínskou spirálu. Z Kytína pokračujeme do Stříbrné Lhoty nejdříve po žluté a na konci vesnice odbočíme na nejkratší neznačenou spojnici, odměnou nám budou krásné výhledy do okolí. Za zemědělskou usedlostí ve Stříbrné Lhotě se napojíme na cyklo-trasu Mníšecko – Z, která nás dovede až na náměstí. Odtud vyjedeme po trase Mníšecko – M, mineme zámek a potom vyšlápneme k baroknímu areálu Skalka. Na tomto místě lze nejen absolvovat prohlídku unikátního prostoru, ale také se občerstvit u stánku či potěšit nádhernými výhledy na Mníšek pod Brdy. Ze Skalky sledujeme trasu č. 8129 a přes rozcestí U Červeného kříže, Na Rovinách (nedaleko občerstvení Čunčí huba) a Na Soudném se napojíme na Hřebenovou cestu a dojedeme až ke Klondajku (bývalý vojenský prostor). Zajímavou zastávkou na zpáteční cestě z brdských Hřebenů jsou Knížecí Studánky, které leží téměř na hranici nejstarší obory dobříšských lesů Aglaia. Před samotným vjezdem do města Dobříš projedeme údolím s podivným a tajemně znějícím názvem – Lipiž.
Zajímavosti na trase a v okolí
Zámek Dobříš: Rokokový zámek s výraznou fasádou, Francouzským parkem, zámeckou Oranžérií na severní stěně opatřenou iluzivní malbou – největší venkovní výmalbou ve střední Evropě. Na Oranžérii navazuje Anglický park.
Muzeum města Dobříše: Muzeum podává informace o místní tradici rukavičkářství, historii města a mj. obsahuje tzv. Drhovský poklad či numismatickou sbírku.
Kytín: Půvabná obec na úpatí brdských Hřebenů je často výchozím bodem pro výlety do Brd. Funguje zde pivovar, restaurace, na návsi jsou rozeseté sochy a je tu také pěkný sportovní areál.
Zámek Mníšek pod Brdy: Barokní zámek vznikl přestavbou hradu ze 13. a 14. století. Svoji nynější podobu získal v 17. století, když ho přestavěl a upravil Servác Engel z Engelsflussu. Vnitřek zámku zůstal zachován tak, jak ho opustili poslední majitelé, Kastové, na začátku 20. století.
Obora Aglaia: Byla založena v roce 1853, kdy bylo vypuštěno první stádo jelenů běloocasých. Leží ve výšce 350 až 500 metrů nad mořem a má výměru přes 500 hektarů, z čehož 35 hektarů připadá na pastviny a políčka pro zvěř, zbytek tvoří les.
Z Dobříše do Mníšku - tam po úpatí, zpět po hřebenu - informace
Oblast: Černošicko
Typ: Cyklistické
Délka trasy: 32 km
Náročnost trasy: 4/5
Trasa: https://mapy.cz/s/genatefosa
Novoknínsko: Vyrazte do míst, kde znějí ozvěny legend o zlatě, trampech a dravé Vltavě
Mikroregion Novoknínsko, malebná oblast ve středním Povltaví, je doslova pokladnicí příběhů, historie a přírodních krás. Pokud hledáte kraj, kde vás okouzlí nádherné vyhlídky, rozmanitá příroda a jedinečné zážitky, právě zde najdete to, co hledáte. Každý kout této oblasti ukrývá svůj vla..
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Příbramsko: Seznamte se s krajem horníků, poutních míst a krásné přírody
- Dobříšsko: Vstupte do míst, kde vládne odkaz slavných rodů a příroda si šeptá dávné pověsti
- Březnicko: Vycestujte za židovskou a jezuitskou historií do srdce Čech
- GASTRO TIP: Nová restaurace Chateau Dobříš láká na mezinárodní kuchyni a gurmánské zážitky
- Rožmitálsko: Vydejte se po stopách královny Johanky, skladatele Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby