Po stopách Antonína Dvořáka
Na Příbramsku, kde našel svůj druhý domov, zkomponoval přes třicet děl. Mnohá patří k nejvýznamnějším v rámci celé jeho tvorby. Vydejte se na výlet po stopách Antonína Dvořáka.
Vysoká u Příbrami byla zdrojem Dvořákovy inspirace, foto: Kamila Kohoutová
Vysoká u Příbrami
Václavu Kounicovi, švagrovi Antonína Dvořáka a pozdějšímu poslanci Zemského sněmu a Říšské rady, patřilo vysocké panství od roku 1873. Část lesa na okraji obce nechal upravit v anglický park, v jehož středu postavil malý novorenesanční zámeček podle návrhu architekta Čeňka Gregora. Stavbu pak Kounic věnoval svatebním darem své ženě Josefině, která v něm prožila většinu života. V zámečku se dnes nachází Památník Antonína Dvořáka, jehož součástí je stálá expozice, koncertní síň, galerie a knihovna.
Vysoká se stala díky Kounicovi významným kulturním bodem, vítanými hosty tu byli například Alois Jirásek, Jan Neruda, Ladislav Stroupežnický, Jaroslav Vrchlický, Julius Zeyer, Leoš Janáček nebo Josef Suk. V zahradním domku na okraji parku žil a tvořil v letech 1897 a 1898 také básník Josef Václav Sládek.
Když se Dvořák vrátil v roce 1884 z Anglie, na Vysoké koupil od svého švagra pozemek s ovčínem a špýcharem, který přestavěl v letní sídlo. V přízemí se nacházela jídelna, v prvním patře pracovna s psacím stolem a pianinem. Z okna pracovny bylo vidět do Třebska a dále na jih Čech až k šumavským vrcholům. Rozsáhlý pozemek okolo domu proměnil skladatel v zahradu, kterou, jak psal hudebnímu nakladateli Fritzi Simrockovi, „velmi pěkně pěstoval a miloval jako to božské umění“.
Třebsko
Kromě roku 1893, kdy pobýval v americkém Spillville, trávil Dvořák na Vysoké každé léto až do konce života. Se svou ženou Annou tu bývali už od brzkého jara, domů se vraceli až koncem září. Jeho dny měly pravidelný řád. Ráno vstával brzy, aby se mohl vydat na procházku do lesa nebo na mši do nedalekého Třebska. Dopoledne komponoval, po obědě se vracel zpět do přírody. Při té příležitosti se také občas zastavil u Kounicových na zámečku. Večer pak navštěvoval hospodu U Fenclů, kde hrál karty s místními havíři. Už v devět hodin ale chodil spát.
Na Vysoké zkomponoval, započal nebo dokončil několik desítek děl. Vznikla tu například druhá řada Slovanských tanců, předehry V přírodě a Karneval, symfonie č. 7 a 8, básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek nebo opery Čert a Káča, Jakobín, Rusalka a Dimitrij. Třebský kostel Nanebevzetí Marie si oblíbil natolik, že do něj zakoupil nové varhany.
Příbram
Na Vysokou jezdili Dvořákovi z Prahy vlakem. Někdy do Příbrami, někdy až do Tochovic, kam pro ně přijížděl kočár hraběte Kounice. S příbramskými občany a přáteli se skladatel scházel v oblíbeném hostinci U Modrého hroznu. Setkával se tu i s Bohumilem Fidlerem, zakladatelem a dirigentem Příbramské filharmonie. Tvůrčí inspiraci si odnesl i z příbramského svatostánku, skladba č. 13 z cyklu Poetické kusy nese název „Na Svaté Hoře“.
Dvořákovu osobnost do svého názvu vepsalo například Divadlo A. Dvořáka Příbram. O skladatelův odkaz pak dlouhodobě pečuje Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram.
Tip výlet vznikl ve spolupráci s turistickým portálem Poznej Příbram a vychází z původního textu Po stopách Antonína Dvořáka
Dobříšsko: Vstupte do míst, kde vládne odkaz slavných rodů a příroda si šeptá dávné pověsti
Mikroregion Dobříšsko je malebná oblast ležící na okraji Brd, která nabízí návštěvníkům pestrou škálu přírodních i kulturních zážitků. Pro milovníky historie je hlavním lákadlem zámek Dobříš, rokoková perla s nádherným francouzským parkem, který připomíná slavné zahrady ve Versailles. I ..
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Březnicko: Vycestujte za židovskou a jezuitskou historií do srdce Čech
- GASTRO TIP: Nová restaurace Chateau Dobříš láká na mezinárodní kuchyni a gurmánské zážitky
- Rožmitálsko: Vydejte se po stopách královny Johanky, skladatele Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby
- Mníšecko: Poznejte kraj poutníků i zámeckých pánů
- Za dálkovými treky nemusíte do hor. Nejkrásnější místa Brd spojuje nová 120 kilometrů dlouhá hřebenovka.