Novoknínsko: Vyrazte do míst, kde znějí ozvěny legend o zlatě, trampech a dravé Vltavě
Mikroregion Novoknínsko, malebná oblast ve středním Povltaví, je doslova pokladnicí příběhů, historie a přírodních krás. Pokud hledáte kraj, kde vás okouzlí nádherné vyhlídky, rozmanitá příroda a jedinečné zážitky, právě zde najdete to, co hledáte. Každý kout této oblasti ukrývá svůj vlastní příběh, ať už jde o zlatou minulost Nového Knína nebo kouzlo povltavské historie.
Poutní cestovatelé ocení nádherné sakrální památky, jako je kostel sv. Mikuláše v Novém Kníně, půvabná kaple Nanebevzetí Panny Marie na Rovínku nebo kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Živohošti. Každé z těchto míst vypráví svůj příběh, ať už je spojený s dávnou vírou, dramatickými událostmi nebo prostou krásou starobylé architektury.
Milovníky přírody a výhledů zase zaujmou vyhlídky kolem řeky Vltavy. Šemíkův skok vás přenese do světa legend, zatímco Drtinova rozhledna a Veselý vrch nabídnou úchvatné pohledy na vlnící se krajinu Povltaví.
V Novoknínsku je toho tolik k objevování – od muzeí, která zachycují historii těžby zlata a život venkovského obyvatelstva, až po rodinný zoopark, kde se můžete setkat s jeleny. Tento mikroregion je ideálním místem pro ty, kteří chtějí prožít nejeden den plný pestrých zážitků.
Turistické cíle mikroregionu Novoknínsko
Protože je Novoknínsko opravdu bohatým krajem sahajícím od Nového Knína až po hranice řeky Vltavy, je nabídka míst, která stojí za návštěvu, opravdu široká a vybere si každý - rodiny s dětmi, vášniví turisté a cyklisté i ti, co chtějí putovat a poznávat krajinu pomalejším tempem.
Městská památková zóna Nový Knín
Nový Knín leží přibližně 9 km od Dobříše a jeho centrum bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Při procházce městem si určitě nenechte ujít kostel sv. Mikuláše, historickou budovu radnice a čtvercovou kašnu s chrličem, kterou jste mohli vidět v některých záběrech z filmu Ať žijí duchové! Zajímavou, ale nepřístupnou stavbou je i tvrz Starý Knín pocházející ze 14. století.
Muzeum zlata, Nový Knín
Přímo v centru Nového Knína najdete Muzeum zlata a informační středisko sídlící v historické budově bývalé Mincovny. Muzeum je pobočkou Hornického muzeu v Příbrami a najdete v něm expozici přibližující nejen historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, a to už od nejstarších dob až do 20. století, ale seznámí vás i s dějinami města, místními řemesly a průmyslem i se zajímavostí, jakou je historie mistrovství světa v rýžování zlata u nás i za hranicemi. Kdyby vás téma těžby zlata a geologie zaujalo, určitě doporučujeme vyrazit i na některou z naučných stezek věnovaných této tematice, kterých je v okolí Nového Knína hned několik.
Kostel sv. Františka z Asisi
V západní části Nového Knína stojí původně gotický farní kostel sv. Františka z Asisi. Jeho jednoduchá obdélníková stavba s hranolovou věží a je vidět už z dálky a působí až romantickým dojmem.
Muzeum Vltavy a balonů v Chotilsku
Vydejte se do Muzea v Chotilsku a objevte fascinující expozici "Z historie staré Vltavy", která vás zavede zpět do dob, kdy řeka plynula svobodně a krajina kolem ní žila svým nezaměnitelným rytmem. Expozice mapuje dějiny a přírodní krásy úseku od Zvírotic až po legendární Svatojánské proudy. Chcete vědět, jak řeka vypadala ještě předtím, než se postavila Slapská a Štěchovická přehrada? Přijďte objevit příběhy ukryté ve čtrnácti tematických částech přibližujících život podél řeky – od prvního pravěkého osídlení, přes zaniklé vesnice, osady a samoty, až po dřevařský průmysl, těžbu zlata a kamenickou činnost v okolních lomech. Expozice vám také připomene unikátní místa, která jsou dnes skryta pod hladinou Vltavské kaskády.
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
5 km jihovýchodně od Nového Knína leží obec Prostřední Lhota a v ní se nachází Muzeum života venkovského obyvatelstva středního Povltaví. V historických prostorách barokního špýcharu z roku 1770, vybudovaného Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou, ožívají příběhy venkovského života středního Povltaví z 19. a 20. století. Expozice návštěvníky zavádí do každodennosti tehdejšího života místních obyvatel a přibližuje jejich práci, zvyky a tradice. Archeologická část výstavy pak odkrývá nejstarší kapitoly tohoto kraje.
Vyhlídka Šemíkův skok
Toulky kolem Vltavy patřily vždy mezi ty nejkrásnější a i dnes se cesty kolem řeky stávají cílem mnoha výletníků. Ke krásným cílům těchto toulek patří skalní vyhlídka Šemíkův skok, která nabízí jedinečný panoramatický výhled na řeku i na okolí. Kvůli výhledu je lepší se sem vydat spíše v době, kdy stromy nemají listí, aby vám v rozhledu do krajiny nic nebránilo. K vyhlídce se dostanete po zelené turistické značce z obce Křeničná. A proč má vyhlídka název podle legendárního Šemíka? To je prozatím záhadou, protože kůň známý z českých pověstí zde nikdy neskákal.
Rozhledna Veselý vrch
Rozhledna Veselý vrch, kterou najdete u obce Mokrsko, nabízí jedinečný pohled na krásy středních Čech. Telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů vám umožní spatřit vodní hladinu nádrže Slapy, rozlehlé lesy Brd a za jasného počasí i vzdálené vrcholky Šumavy nebo Českého středohoří. Tento výhled, který se otevírá do všech směrů, je jako stvořený pro milovníky přírody a fotografy, kteří si chtějí odnést nezapomenutelné panoramatické záběry. Veselý vrch je ideálním cílem i pro krátký výlet s rodinou a dětmi.
Střed království českého
Dávné pověsti a mýty vyprávějí o Středu království českého. Ten se údajně nachází v místě křížů nacházejících se u obce Lahoz v Lahozské zátoce, v samém srdci chatové oblasti. Kdo je zde postavil a od kdy zde stojí? Původně zde stály kříže dřevěné, které v roce 1878 nahradily kříže z bílého pískovce, ale o tom, kdo je jejich skutečným autorem a proč zde doopravdy stojí se dnes už zřejmě nedozvíme. O geografický střed Českého království se totiž ve skutečnosti nejedná a na samotné místo, kde se kříže nacházejí se člověk jen tak také nedostane, ale pověst o Středu království českého je to jistě zajímavá.
Kaple Nanebevzetí Panny Marie na Rovínku
Zpříjemněte si putování kolem Vltavy návštěvou místa zvaného Na Rovínku. Skalní výběžek, který se dříve tyčil 50 m nad řekou, je dnes obklopen tichou hladinou vodní nádrže Slapy. Svůj význam mělo kdysi toto místo zejména pro poutníky, kteří sem mířili kvůli bohoslužbám v malebné empírové kapli Nanebevzetí Panny Marie. Kaple, vybudovaná v 19. století bývalým vojákem Jakubem Záhorským z Lahozu si stále uchovává svůj záhadný půvab. Pamatuje doby, kdy zde stával hotel Záhoří, nyní ponořený v hlubinách vodní nádrže Slapy. Ke kapličce Nanebevzetí Panny Marie Na Rovínku se dostanete po červené turistické značce z obce Slapy nebo ze Štěchovic.
Drtinova rozhledna
Drtinova rozhledna je ideálním cílem rodinných výletů. Krásná dřevěná stavba ve tvaru husitské hlásky posazená na vrcholu kopce Besedná nabízí úchvatné výhledy na krajinu Středního Povltaví. K rozhledně vede nenáročná cesta z parkoviště umístěného hned u vedlejší silnice mezi Chotilskem a Živohoští. Pokud si chcete naplánovat o trochu delší výlet, můžete výšlap na Drtinovu Rozhlednu spojit i s cestou k nedalekému Kostelu sv. Fabiána a Šebestiána v Živohošti, odkud je hezký výhled na vodní nádrž Slapy.
Kostel sv. Fabiána a Šebestiána, Živohošť
Na místě, kde se kdysi zvedala vysoká skála nad břehy Vltavy, zůstal nyní na okraji vodní nádrže Slapy, kde si vlnky tiše šeptají příběhy dávno zatopené osady, areál Kostela sv. Fabiána a Šebestiána. Malý kostelík stojící v obci Živohošť je jednou z nejstarších církevních památek v regionu. Vede k němu evropská cyklotrasa č. 7 (Vltavská) nebo červená turistická značka a naučná stezka Prof. dr. Františka Drtiny. Pokud byste chtěli objevovat krásu této původně románské stavby z trochu jiné perspektivy, vyzkoušejte jízdu lodní dopravou. Z paluby budete mít nejen krásný výhled na kostelík a celou okolní krajinu, ale odnesete si také zajímavý zážitek.
Svatojánské proudy
Svatojánské proudy - tak se nazývá část Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy, kde se řeka kdysi divoce prodírala skalami, tvořila úzké a divoké údolí, kde její síla byla postrachem lodníků a vorařů. Divoké peřeje však postupem času přestaly být výzvou, kterou zvládli jen ti nejzkušenější, ale počátkem 20. století se sem už vydávali i výletníci, kteří sem připlouvali hledat dobrodružství a krásu přírody. Právě zde, v krajině srdce a odvahy, vznikaly trampské osady – místa přátelství, táborových ohňů a písní, které dodnes šeptají příběhy volnosti a romantiky. I když peřeje zmizely pod hladinou přehrady, duch této krajiny stále přetrvává. Projděte se po březích Vltavy po naučné stezce, projděte si Repliku 1. trasy Klubu českých turistů a zavzpomínejte na doby, kdy řeka byla dravá a divoká.
Osada Ztracenka
Na levém břehu Vltavy, v místě, kde kdysi končily poslední peřeje legendárních Svatojánských proudů, se zrodila nejstarší trampská osada. Mladí dobrodruzi zde trávili večery u táborových ohňů, četli příběhy Karla Maye a Jacka Londona, zpívali písně a pořádali rozmanité zábavy. Osada Ztracená naděje se stala kolébkou českého trampingu – místem, kde vládlo přátelství, svoboda a respekt k přírodě i jeden k druhému. Tato tradice, započatá na březích Vltavy, dodnes zůstává symbolem volného ducha a dobrodružství. Osadou prochází Naučná stezka Svatojánské proudy a najdete ji nedaleko Štěchovic, proti proudu Vltavy.
Zoopark jeleni Homole
Chcete si užít báječný den s dětmi? Navštivte Zoopark jeleni Homole, který najdete nedaleko obce Borotice, jižně od Nového Knína. Tento jedinečný park vás zavede do světa zvířat žijících v přirozeném prostředí, kde je můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti. Setkáte se zde s jeleny, daňky, muflony, Highland skotem, pávy, drůbeží, prasátky a dalšími zvířaty, která vám přiblíží kouzlo života na venkově. Kromě zvířat na vás čeká i krásná vyhlídka do okolní krajiny, přírodní hřiště, kde si děti mohou hrát a objevovat, a historická roubená chalupa z 18. století, která je národní kulturní památkou. Pro milovníky klidu a pohody nabízí park i možnost posezení u ohně či grilování.
Tipy na pěší túry, které potěší milovníky přírody i ty, co chtějí poznat historii Povltaví
Vydejte se na túry, které vás provedou malebnými údolími, tichými lesy i na úchvatné vyhlídky, odkud budete mít celou krajinu jako na dlani. Poznejte starobylé kostely, dávná trampská zákoutí a objevujte tradice a historická místa, které má Novoknínsko pevně vepsané do své historie. Stačí si jen vybrat trasu, obout pohodlné boty a vyrazit..
Nový Knín a okolí
Kozí Hory - Libčice
Kolem zlatonosné Kocáby
Na Drtinovu rozhlednu a Šemíkův skok
Zlaté Psí hory
Na Veselý vrch
Na nepravý Střed království českého, na Rovínek a Červenou horu
Na kole kolem Vltavy
Máte chuť vyrazit na pomezí Podbrdska a Povltaví na kole? Vyzkoušeli jsme pro vás dvě kratší trasy, ale míst, kam se dá s kolem zajet je mnohem více. Vezměte si k ruce mapu a naplánujte si cyklovýlet podle svých představ. Mikroregion Novoknínsko je lákavá svými malebnými vesničkami a blízkost Vltavy přímo vybízí k návštěvě jejích břehů.
Cestou prvních turistů a kaňonem Kocáby
Na Slapskou přehradu a Středním Povltavím
Ubytování/restaurace
Při plánování výletů je dobré myslet i na to, kam si zajít na jídlo, když vám vyhládne. Podívejte se na naše tipy na restaurace, bistra a kavárny, kde si jistě vyberete místo blízké vašemu výletu. Pokud byste se rozhodli, že byste zde chtěli strávit více dnů, podívejte se i na tipy na ubytování.
Svatohorské schody
Svatohorské schody jsou pýchou města i místem některých společenských, kulturních a sportovních akcí.
Oblast: Příbram
zobrazit detail >