Hostomicko: Kraj opředený pověstmi o Fabiánovi, Šemíkovi a hadí královně

Když se podíváme na mikroregion Hostomicko, jehož nejvýznamnějším městem jsou Hostomice, zjistíme, že jde o oblast rozkládající se nejen v malebném podbrdském údolí, ale zahrnuje i jedny z nejvýznamnějších brdských vrcholů. Hostomicko je proto místem velkých kontrastů.

Strategická poloha mezi Příbramí, Berounem, Dobříší a Hořovicemi činí z Hostomicka dokonalý výchozí bod pro výlety na okolní hřebeny, od tajemného Plešivce, přes Hřebeny až po Studený vrch a Housinu, i do nižších poloh směrem k Točníku, Žebráku i k Berounu. Na své si tu přijdou jak milovníci hlubokých lesů, tak ti, co mají radši rozlehlé pláně s výhledy do širé krajiny. Za návštěvu stojí i samotné Hostomice, kde můžete vyrazit na pohodovou procházku.

Ať už plánujete aktivní den plný výšlapů nebo klidný výlet, Hostomicko má co nabídnout. Přijeďte a poznejte tento půvabný kout středních Čech. Z Prahy, Berouna, Hořovic, Mníšku pod Brdy, Dobříše i Příbrami je to sem doslova kousek.

Objevujte turistické cíle mikroregionu Hostomicko - kam vyrazit?

Pokud jste Hostomice a jejich okolí nikdy nenavštívili, určitě oceníte tipy na místa, které byste při návštěvě tohoto mikroregionu rozhodně neměli vynechat. A jestli jste místní, můžete si zkontrolovat, zda jste už viděli všechny krásy tohoto kraje nebo vám něco uniklo.

Kostel Nastolení sv. Petra v Antiochii

Až budete mít cestu Hostomicemi, zastavte se na Tyršově náměstí, kterému vévodí krásný barokní kostel Nastolení sv. Petra v Antiochii. Vychutnejte si okamžiky klidu a meditace na tomto posvátném místě, kde můžete získat inspiraci a nalézt odpovědi na své otázky. Od kostela se můžete vydat na procházku například k místnímu pivovaru. Kdyby vás nohy vedly ještě dál, vydejte se z náměstí po modré turistické značce. Po 2,7 km dojdete až do brdských lesů k rybníku Zátor. Kousek od něj se nachází i malý Hostomický vodopád.

ZJISTIT VÍCE >  

Mariánský sloup se sochou Panny Marie

V Hostomicích, hned naproti kostelu, se nachází barokní Mariánský sloup pocházející z roku 1714.  Sloup stojí na čtyřbokém soklu vycházejícím z třístupňové základny a na jeho vrcholu je umístěna socha Panny Marie. Není to však originál, ale kopie původní sochy.

Židovský hřbitov Hostomice

Pokud byste se z Hostomic vydali směrem k obci Běštín, narazíte na židovský hřbitov, který je chráněnou kulturní památkou České republiky. Židovské hřbitovy mívají ponuře tajemnou atmosféru a ani u tohoto to není jinak - na hřbitově se nachází přibližně 160 náhrobků, bohužel obvodové zdi jsou dnes spíše ruinami. Návštěva tohoto místa ve vás jistě vyvolá hluboké pocity a zanechá silný dojem.

ZJISTIT VÍCE > 

Huť Barbora - Jince

Už jste se byli podívat na nově otevřenou huť Barbora v Jincích? Výstavba této dřevouhelné pece se datuje do roku 1805 a po dokončení v roce 1810 se tu odlévaly litinové trubky, vyráběly strojní součásti, dělové a litinové koule, kamna i nádobí. V roce 1874 ale výrobu zastavily moderní způsoby hutnictví a z hutě Barbora se stala pila. Později prostory sloužily i k jiným účelům, ale budova začala postupně chátrat.

Osud této poslední zachovalé dřevouhelné železné vysoké pece ve střední Evropě ale nebyl lhostejný městysu Jince. Huť prošla rekonstrukcí a v květnu roku 2024 byla představena v novém kabátku. Navštívit huť Barbora znamená vydat se na cestu do minulosti, kdy lze téměř slyšet ozvěnu práce a úsilí, které bylo spojeno s výrobou surového železa. Je to místo, které inspiruje k zamyšlení nad tím, jak lidé a příroda společně formovali krajinu Podbrdska.

ZJISTIT VÍCE >  

Pomník Šemíka - Neumětely

Znáte pověst o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi, který ho skokem ze skály na Vyšehradě zachránil před smrtí? Podle pověsti dovezl Šemík Horymíra do Neumětel, kde podlehl zranění způsobených skokem. Vypráví se, že Šemík byl v Neumětelích pohřben a dnes na místě jeho původního hrobu stojí památkově chráněný Pomník Horymírova koně Šemíka, který je považován za památné místo a pojí se s ním řada legend a pověr.

Rozhledna Studený vrch

Vyrazte do brdských lesů a vyšlápněte si k rozhledně Studený vrch ležící v jižní části přírodního parku Hřebeny. Rozhledna dostala své jméno podle studeného vánku, který je cítit na vrcholu věže. Pokud se chcete kochat výhledy na okolní lesy, dohlédnout až na Šumavu, Krušné hory, Ještěd nebo dokonce na Sněžku, doporučujeme výšlap k rozhledně nechat na teplejší část roku, kdy bývá rozhledna otevřena od května do září.

Kudy se k rozhledně vydat? 

1) Z centra Hostomic po žluté TZ až na rozcestí u Čtyřmezí, kde se napojíte na červenou TZ (Brdskou hřebenovku) a z ní u rozcestí Pod Studeným vrchem odbočíte na stezku značenou červeně, která vás dovede k rozhledně. Trasa má cca 7 km.

2) Z Dobříše po žluté TZ až k rozcestí Pod Studeným vrchem a dál po červené TZ. Trasa má necelých 9 km.

3) Od autobusové zastávky Na Hradci ležící na silnici č. 114 mezi Hostomicemi a Dobříší. Od zastávky se vydáte po červené TZ (Brdké hřebenovce) k rozcestí Pod Studeným vrchem a dál po červené k rozhledně. Trasa má lehce přes 2 km.

ZJISTIT VÍCE >  

Keltské tvrziště u obce Skřipel (Švédské šance)

Při toulkách Hostomickem můžete narazit na opravdu zajímavá místa. Po keltských předcích se u obce Skřipel dochoval čtyřúhelníkový valový areál (objekt typu Viereckschanze), který je považován za nejlépe dochovaný val doby laténské na území Čech. Tzv. Švédské šance mají 125 x 105 m a val má výšku 2,75 m.

Zámek Osov

Kdysi chátrající zámek, dnes stavba, která díky probíhající rekonstrukci dostává opět svou zářnou podobu. Původně barokní zámek Osov, stojící ve stejnojmenné obci, se kdysi pyšnil francouzskými a později anglickými zahradami a ve 30. letech 20. století býval oblíbeným místem pro pořádání kulturních akcí i natáčení filmů. Dnes je zámek v soukromých rukách, prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale jeho krásu lze obdivovat jen z povzdálí.

ZJISTIT VÍCE > 

Velká Baba

Hostomicko je oblastí plné lesů a vrcholů. Jedním z nich je Velká Baba nacházející se jižně od Hostomic. Přímo z města vede až na vrchol modrá turistická značka. Na tajemnou Babu, opředenou legendami a pověstmi o Fabiánovi, můžete dojít i z obce Běštín po žluté turistické značce.

ZJISTIT VÍCE > 

Fabiánovo lože

Možná to jsou jen dvě skály opřené o sebe, ale podle pověstí je Fabiánovo lože místem, kde stával hrad ducha Brd - Fabiána. Některé pověsti vyprávějí i o tom, že Fabián na skalním útvaru odpočíval - bylo to jeho lože. Skály najdete kousek od vrcholu Velká Baba a možná, až tudy budete procházet, ucítíte tajemnou atmosféru místa, které chrání duch brdských lesů.

Fabiánova zahrádka

Podobně, jako Fabiánovo lože, je i Fabiánova zahrádka spojena s brdským ochráncem, Fabiánem. Jde o vyhlídku nedaleko vrchu Plešivec, ze které je vidět do údolí řeky Litavky a na lesy středních Brd. Legendy a pověsti praví, že patron Brd zde pěstoval léčivé bylinky a léčil s nimi chudé. “Zahrádka” připomíná spíš kamenné pole s vyhlídkou, ale je to krásný cíl pro pěší výlet. Nejkratší cesta sem vede po žluté značce z Běštína nebo po modré ze Lhotky a pak se napojíte na červenou (Brdskou hřebenovku). 

Plešivec, Čertova kazatelna, Plešivecký viklan a Krkavčí skály

Plešivec je jedním z nejoblíbenějších míst v Brdech a důvodů, proč sem vedou cesty mnoha výletníků i místních je jasný. Nejen, že zde leží Fabiánova zahrádka, ale kousek od vrcholu je i nádherná skalní vyhlídka Čertova kazatelna, ze které si můžete užít bechderoucí výhledy na centrální Brdy. Na vrchu Plešivec můžete navštívit i Plešivecký viklan (který se dnes už neviklá), osamocený kámen, s jehož pomocí se prý vikláním dal přivolat déšť nebo si ověřit věrnost ženy (žena, která s kamenem nedokázala pohnout, byla věrná). Jednou ze zajímavých míst na Plešivci jsou i Krkavčí skály, oblíbené místo horolezců.

ZJISTIT VÍCE >  

Kuchyňka

Brdské vrcholy mají rozmanitá jména a vrch Kuchyňka se k nim jistě může směle zařadit. V okolí vrcholu se rozkládá přírodní rezervace, přes kilometr dlouhá a jihovýchodně orientovaná oblast pokrytá suťovými lesy. Pokud se sem budete chtít vydat, můžete vyrazit z Hostomic po žluté trase a následně se napojit na červenou Brdskou hřebenovku protínající přímo vrchol (trasa má asi 5,6 km). Další možností je vyrazit směrem z Bukové u Příbramě po modré, zelené a nakonec červené trase (celkem asi 6,4 km).

ZJISTIT VÍCE >  

Smaragdové jezírko

Smaragdové jezírko v Brdech je tajemný klenot skrytý v srdci přírody. Své jméno získalo podle smaragdového zabarvení vody, ale můžete zaslechnout i jeho druhé jméno - Plešivecké jezírko. I když hladina zamrzne, má tato malá vodní plocha schovaná uprostřed lesů své kouzlo. Podle pověsti se v jezírku ukrývá hadí královna, která se kolemjdoucím zjevuje jako mladá panna a svým uhrančivě smaragdovým pohledem a naříkáním je láká. Kdo ji spatří nebo jen zaslechne, toho potká neštěstí.

Smaragdové jezírko leží v lesích nedaleko Hostomic a objevíte ho snadno, protože k němu vede hned několik turistických cest. Podle GPS souřadnic ho jistě neminete: 49.8213733N, 13.9953650E

Naplánujte si pěší výlet

Vydejte se objevovat kouzlo Hostomicka - zvolte nenáročné trasy po okolí Hostomic nebo se odvažte na delší výšlapy po hřebenech Brd a nechte se unést klidem tohoto výjimečného kraje. Připravili jsme pro vás tipy na pěší trasy, které vás bezpečně provedou krajem a ukážou vám místa spojená s místními legendami i krásnou přírodou.

Cesta za Fabiánem

PODÍVAT SE >

Jince – Křižatky – Běřín - Jince

PODÍVAT SE >  

Za Jineckými trilobity

PODÍVAT SE > 

Tipy na cyklotrasy

Ať už jste rekreační cyklista, nebo hledáte sportovní výzvu, cyklostezky mikroregionem Hostomicko vás zavedou k nádherným výhledům i zajímavým místům plným historie. Vyzkoušejte některý z našich cyklo tipů nebo vyražte objevovat Brdy a Podbrdsko na vlastní pěst.

Vyjížďka za Horymírem

PODÍVAT SE > 

Na Kuchyňku a Studený vrch

PODÍVAT SE >  

Velký jinecký okruh

PODÍVAT SE > 

Tipy na ubytování a restaurace v Hostomicích a okolí

Ať už se chystáte vyrazit do mikroregionu Hostomicko na malý výlet nebo se tu chystáte strávit několik dní, určitě se nezapomeňte zastavit v hostomickém pivovaru nebo zajděte do některé z místních hospůdek či restaurací. Naplánovat si tu můžete i delší dovolenou s přespáním v některém z hotelů či penzionů v okolí.

UBYTOVÁNÍ > 

RESTAURACE > 

Svatohorské schody

Svatohorské schody jsou pýchou města i místem některých společenských, kulturních a sportovních akcí.

Oblast: Příbram

zobrazit detail >
101035705_108200830808003_5290885691742157021_n115909635_186146102893791_625360700848916903_n97964989_245339706801229_5903114970246613982_n143174621_870474600162582_6335263034482339805_n127296640_717456048881765_8315710901838933351_n