4+1 důvod, proč jsou Brdy na podzim nejkrásnější
Podzim. To znamená jediné – máte ideální příležitost vyrazit na výlet do Brd. Jsme přesvědčeni, že na podzim jsou nejkrásnější. Máme pro vás pět dobrých důvodů, proč si myslíme, že to tak je. A přidáme i konkrétní místa ze středních Brd, na kterých se o pravdivosti těchto bodů můžete přesvědčit.
1. Barvy jsou všude, kam se podíváte
První důvod se přímo nabízí, i my s ním začneme. Brdské hvozdy jsou už dlouhou dobu tvořeny smrkovými monokulturami. O to víc ale vyniknou všechny listnaté stromy, které se mezi nimi skrývají. S koncem léta začne z jejich listů ubývat chlorofyl, ke slovu se dostanou žlutá a oranžová barviva, a barvy vystoupí z temného lesa.
Jedno z nejbarevnějších míst, které můžete během podzimu navštívit, je vrchol Klobouček. Na jeho úpatí se zachovaly zbytky původních suťových lesů Brd. Tam také najdete základy bývalé fořtovny a tři studánky – U Kloboučku, Buková a Jedlová. Když už se sem vydáte, třeba po lesnické naučné stezce z Obecnice, nezapomeňte vystoupat i na samotný vrchol.
Směrem na východ od něho spadají do údolí Albrechtského potoka kolmé, až patnáct metrů vysoké skalní stěny mohutného mrazového srubu obklopené zazeměným suťovištěm.
2. Dny se krátí
Co může být pozitivního na tom, že se krátí dny? Třeba to, že v lese teď zažijete mnohem silnější atmosféru než ve zbytku roku. Sluníčko už nemá takovou sílu, mění se jeho cesta oblohou, takže mezi stromy vytváří nečekané hry a barvy. A taky si můžete mnohem více užít východy a západy slunce, které trvají déle a nemusíte kvůli nim vstávat brzo ráno nebo naopak čekat pozdě do večera.
Pokochat západem se můžete nejlépe z dopadové plochy Jordán. Odlesnění cílové plochy odhalilo, podobně jako na sousedním Toku, unikátní geomorfologické útvary – pozůstatky doby ledové. Kamenné polygony, mrazové trhliny a tříděné půdy – severskou tajgu přenesenou do středních Čech.
Nejznámějšími objekty na ploše jsou zkušební pěchotní srub (známý také jako Benešák) či německá pozorovatelna na vrcholu holého kopce Houpák. Ta především jako místo s nejlepším rozhledem v Brdech. Kromě Houpáku nabízí pěkné výhledy třeba i Dlouhý vrch, nebo samotný vrch Jordán, který dal ploše jméno.
Úly, posed, stromy a barvy. Podzim v Brdech jako vyšitý, foto: Vladimír Holan
3. Ožívá krajina samoty a ticha
Nebudeme vám lhát, v průběhu podzimu se Brdy stávají stále opuštěnější. Většině lidí se nechce do sychravého podzimu, tak raději zůstane v teple domova. Tím spíš si můžete užít procházku po prázdných lesních cestách a stezkách. A do toho se zaposlouchat do zcela nových zvuků, které podzimní les skrývá nebo které v průběhu roku neslyšíte.
Pokud chcete takovou tichou podzimní krajinu navštívit, vydejte se na Skelnou Huť nad Lázem. Dnes je to pěkná luční enkláva s přezimovací obůrkou pro jelení zvěř, stodolou, dvěma seníky, malou vodní nádržkou, studánkou a mohutnou douglaskou v horní části Lázského údolí ve svazích hory Brdce.
Po větrné smršti v roce 1749 zde zřídil podnikatel Tobiáš Matěj Adler sklárnu, která zde působila až do roku 1783. Sklárna byla zrušena a zůstala tu jen myslivna, která později zanikla také. Z horní části luk se nabízejí pěkné a neotřelé výhledy do kraje pod Brdy.
I když se les v mlze může zdát jako temné místo, vždycky tam narazíte na něco, co vám posvítí na cestu, foto: Vladimír Holan
4. Lesy zalije tajemná mlha
Jedno z největších lákadel, proč se vydat na podzim do lesa. Mlha. Díky ní les vypadá tajemněji než obvykle. I místa, která dobře znáte, najednou působí úplně jinak. Tahle atmosféra, která na vás v lese s mlhou padne, se nedá s ničím jiným srovnat. Jenže se nedá dopředu moc vytipovat – a to je na ní tak lákavé.
„Prostě se vzbudím, podívám se z okna a poznám to,“ vyprávěl v rozhovoru pro web Poznej Příbram brdský instagramer Tomáš Kráčalík. Na českém Instagramu ho proslavily právě fotky brdských lesů v mlze. „Poznám, že slunce svítí přes mraky nějak jinak nebo že je třeba jasněji než obvykle. Ani nesleduju počasí, že bych třeba zkoušel předpovědět mlhu. Občas to udělám a pak mě mrzí, když ta mlha nakonec není.“
Štěstí můžete vyzkoušet třeba na Třemošné, kde se mlha často rodí. Jde o jednu z nejvýraznějších hor v Brdech. Vrch je tvořen odolným slepencem, který na hřebeni a v jeho blízkosti vytváří několik skalisek. V západních srázech hory se zachovalo několik fragmentů někdejších původních bukojedlových suťových porostů. O důvod víc se sem na podzim vydat.
5. Budete se těšit zpátky do tepla
Prodírat se sychravým lesem má něco do sebe. Ale co si budeme povídat, ten pocit, když se vrátíte zpátky do tepla a uvaříte si čaj, je k nezaplacení. Při každé podzimní vycházce si tuhle pohodu můžete dát jako svůj cíl – a přesně proto za nás tenhle bod na celé čáře důvodů vítězí.
Další články:
Svatohorské schody
Svatohorské schody jsou pýchou města i místem některých společenských, kulturních a sportovních akcí.
Oblast: Příbram
zobrazit detail >